Yaz Mevsiminde Bahçe Bakımı

11 Temmuz 2017
Yaz Mevsiminde Bahçe Bakımı
 

Yaz Mevsiminde Bahçe Bakımı

Yaz mevsiminde bahçe bakımı hakkında bilgilerin bulunduğu sayfa.

 

 YAZ MEVSİMİNDE BAHÇENİZDE YAPACAĞINIZ İŞLER

 

Yaz aylarında bahçe ile ilgili işler artar. Her şeyin hızla büyüdüğü bu dönemde narin bitkiler dışarıya alınabilir ve hızla büyüyen yabani otlar temizlenebilir. Yapılması gereken işlerin arasında en önemlisi de parazit ve hastalık mücadelesi yer alır.

Senenin bu döneminde çok çeşitli renkler görülür. Ancak yaz başı geçiş dönemidir ve birkaç hafta içinde bahçe güzel görüntüsünü yavaş yavaş yitirir. Bu dönemde ilkbahar bitkilerinin solan çiçekleriyle, yazın açacak bitkilerin çiçekleri arasında bir boşluk dönemi oluşur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZ BAŞINDA YAPILABİLECEK İŞLER

 

Bu dönemde daha çok sebze fideleri dikip, tohumlar ekebilirsiniz. Sebze bahçeniz var ise yaz başında sebze dikebilirsiniz. Havuç, marul ve şalgam bu dönemde çok kolay yetişir. Lahana, karnabahar, tatlı mısır, domates, salatalık gibi sebzelerin tohumlarını da ekebilirsiniz. Sebzelerde parazit veya hastalık olup olmadığını da kontrol etmek gereklidir.

Çiçek bahçeniz var ise, ölen bitkilerin yapraklarını temizleyebilirsiniz. Saksılara dikim yapabilir, çok yıllık bitki ekimi ve çalı budaması yapabilirsiniz. Ayrıca glayöl ve soğanlı bitkilerin dikimini de bu dönemlerde yapmak gerekmektedir. Hava çok kuru değilse çimler biçilebilir.

 

 

Seralarda sulama ve gübreleme yapmak için de en ideal mevsim yaz başıdır. Bu dönemde ayrıca sıkışık saksı bitkilerinizi ayırabilir, havada daldırma ve biyolojik kontrol yapabilirsiniz.

Bu dönem için dikime en uygun bitkiler; Alchemilla mollis (otsu), Allium (soğan), Calendula (tek yıllık), Laburnum (ağaç), Godetia (tek yıllık), Rosa (gülün pek çok çeşidi), Weigela (çalı)

 

 

YAZ ORTASINDA YAPILABİLECEK İŞLER

 

Yaz ortası genellikle bahçenin tadının çıkartıldığı ve çok fazla emeğin harcanmadığı bir dönemdir. Çoğu bitki ekilmiş veya dikilmiştir ancak bahçeyi yabani otlardan arındırma ve sulama işleri ön plandadır. Bahçenin en güzel göründüğü buu dönemde yapılan budamalar bahçenizin düzenli görünmesine yardımcı olur. Bu dönem için uygun bitkiler; Alchemilla mollis(otsu), Clematis (çalımsı sarmaşık), Digitalis (iki yıllık), Hypericum (çalı), Rosa (gülün pek çok türü), Dianthus (karanfil ve yabani karanfiller), Geranium (otsu), Lilium (soğan) ve tek yıllık bitki türleridir.

 

Yabani otların kontrol altına alınması; Yabani otları tamamen yok edemezsiniz ama kontrol altına alabilirsiniz. Ancak yok edilmesi çok zor olan otları, tohum döküp filizlenmeden öldürürseniz yavaş yavaş ortadan kaybolur. Yabani ot oranı azaldıkça malçlama yaparak da bahçeyi neredeyse tamamen temizlemiş olursunuz. Bu yabani ot savaşı bazen birkaç haftadan çok (birkaç mevsim) sürebilir. 

 

 

 

Kordon ve espalier elmaları budama; Şekilli ve eğitimli elma ağaçları, normalde biri yazın diğeri kışın olmak üzere yılda 2 defa budanır.  Yazın budama ağacın büyümesini kontrol eder ve genel şeklini korumaya yöneliktir. Kışın yapılan budama ise, bitkilerdeki meyve kalıntılarını arındırmaya yarar.

Yarı odunsu bitkilerden çelik alma; Bu işlem pek çok çalı türünü çoğaltmak için uygulanabilir. Eğer bu işi yaz ortasında veya yaz sonunda yaparsanız kök verme işlemi çok çabuk olacaktır. Çelik almak için uygun bitkiler; Buddleia, Camellia, Fucsia, Hebe, Weigela, Cotoneaster, Forsythia, Hydrangea, Rosemary.

Çalı daldırma; Daldırma işlemi, dalları yere yakın çalımsı bitkiler için oldukça idealdir. Çelik alma işlemine göre daha az ama daha büyük bitkiler elde etmeye yardımcı olur.

 

 

YAZ SONUNDA YAPILABİLECEK İŞLER

Yaz sonu sıcak, kuru havanın olduğu, ilkbahar ve yazın harcanan emeklerin sonuçlarının görüldüğü bir dönemdir. Bu aylarda bolca sulama, düzenli bakım, budama ve çim biçme işleri yapılır. Bu dönem için en uygun bitkiler; Dahlia (soğan), Erigeron (otsu), Fucsia (çalı), Hydrangea (çalı), Solidago (otsu), Perovskia atriplicifolia (çalı). Bu dönem için en uygun tohumlar; Browallia, Calendula  (cüce varyetesi), Cinereria, Cyclamen (ev ve sera için),Primula acaulis, Limnanthes douglasii.