Bahçemizin Sevilen Kanatlı Minik Misafirleri

9 Haziran 2017
Bahçemizin Sevilen Kanatlı Minik Misafirleri
 

Bahçemizin Sevilen Kanatlı Minik Misafirleri

Kanatlı dostlarımız için bahçe ve çeşme tasarımı

KUŞ  BAHÇELERİ TASARLARKEN

 

Kuşlar, İslamiyet’ten önceki devirlerden beri Türk toplumunda önemli bir yer tutmuştur. Türk kültürü ve sanatında her zaman yer almışlardır. İslam inancına göre kuşlar günahsız bir yaratık olarak kabul edilmişlerdir. Bu sebeple geçmişten günümüze kadar gelen sürede kuşlar için çeşitli evler ve çeşmeler yapılmıştır. Öyle ki birçok mezar  taşının altı yalak şeklinde oyulmuştur.  Buraya yağmur suları toplanır ve sıcak yaz günlerinde kuşların susuzluklarını giderebilecekleri  yer vazifesi görür. Heykelsi  duruşları ile hem bahçelere zenginlik katarlar hem de sıcak yaz günlerinde kanatlı dostlarımız için yaşam kaynağı olmuşlardır.   

Kuşlar bahçeyi sadece optik olarak değil akustik olarak da zenginleştirirler, huzur ortamı sağlarlar. Kuluçka dönemlerinde yedikleri  böceklerden aldıkları proteinler, daha çabuk kanat çırpmalarına ve büyümelerine yardımcı olacaktır.

 

 

BAHÇENİZE KUŞLARI ÇEKME YOLLARI

 

Bahçeye kuşları çekme yöntemleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Çünkü bahar aylarında kendilerine yuva yapacak ve kuluçkaya yatacakları bahçeyi bulmak gitgide zorlaşmaya başladı. Yüksek boylu ağaçların ve sık dikilmiş çit bitkilerinin azalması, modern binaların çatı aralarının olmaması yuva bulmakta zorlanmalarındaki en önemli sebeplerdendir. Bu durumda da insanların yaptığı asılı kuş yuvalarını tercih etmektedirler.

Doğal tasarlanmış bahçe,  günümüz modern bahçe tasarımıyla karşılaştırılacak olursa daha hareketlidir. Bu hareketlilik de kuşları kendine çeker. Kanatlı arkadaşlarımız bu romantik ortamı tercih eder ve yaşam alanı olarak seçerler.

Kuşlara bahçenize çekmenin en hızlı ve en basit yolu, onlara kış boyunca besin sağlamaktır. Çünkü yem bulmak oldukça güçleşmiştir ve insanların koyduğu yemlerle beslenmek zorunda kalmışlardır. Aslında kuşların besin kaynakları öyle çok da değişik değildir. Yemek artıklarını bile beğenirler. Ancak  kuşlara hiçbir zaman tuzlu yiyecekler , kuru Hindistan cevizi, pişmemiş pirinç ya da kuru ekmek verilmemelidir. Kış aylarında da (donlu dönemler hariç) su verilmesi ihmal edilmemelidir.

 

 

Ayrıca bahçenize kuşların sıklıkla uğramasını istiyorsanız zengin besin maddesi içeren bitkilerle bahçenizi donatın. Örneğin alıç, üvez ağacı, yaban eriği, yaban gülü ve kartopu dikilebilir.

Bahçenizdeki kuş evlerine uğrayacak kuşların başında Sığırcık, Serçe ve Sıvacı kuşu bulunmaktadır. Kuşlar için yapılan evler güçlü güneş ışığına ve çok soğuk havaya maruz kalmayacak yere konumlandırılmalıdır. Ayrıca yuvalar kedi sansar gibi yırtıcı hayvanların ulaşamayacağı yükseklikte olmalıdırlar.

 

        

 KUŞ ÇEŞMELERİ

 

Kuş çeşmeleri mermer, beton, demir, bakır, alüminyum ve pirinçten yapılabileceği gibi bu malzemelerin bir kaçının birleştirilerek oluşturduğu kompozit de olabilir. Ucuz ve yaygın olması sebebiyle çokça tercih edilen betondan yapılmış kuş çeşmeleri zamanla hava koşulları nedeniyle görünüşündeki yeniliğini kaybedebilirler. Beton yüzeyi pürüzlü olduğu için yosun tutabilir. En önemli dezavantajı  ise kışın yüzey çatlakları meydana gelebilir.

Bakırdan yapılanlar ise eski görünümden ziyade zamanla antika görünüm kazanırlar. Demirin ağırlığından mıdır bilinmez ama döküm çeşmeler daha zengin gözükür. Ancak bir dezavantajı vardır ki paslanmaya karşı boyanmalıdır.  Alüminyumdan yapılanlar ise demirden yapılmış hissi yaratır.

Hangi malzemeden yapılmış olursa olsun kuş çeşmeleri bahçelerde algısal odak noktası oluştururlar. Kuş çeşmenizin bahçenizde görsel zenginliğinin yanı sıra maddi değer de katmasını istiyorsanız, biraz daha fazla bedel ödeyerek bir sanatkara, pirinçten bir kuş çeşmesi yaptırabilirsiniz.

 

 

Kuş çeşmelerinde durgun su hem sivrisinekler hem de virüsler için ideal bir ortam olacağından suyun çevrimi sağlık açısından önemlidir. Diğer yandan enerji sarfiyatı da göz önüne alınmalıdır. Bir kuş çeşmesinde çeşmeye kadar su tesisatı döşemek çok pratik olmadığından artık hazneli kuş çeşmeleri tercih edilmektedir. Bu çeşmelerde su çevrimi  yapay taşlarla gizlenmiş pompa ve pompaya enerji temin eden yer altı kablosu ile sağlanır.

Günümüzde enerji harcamasını azaltmak amacıyla güneş enerjisi ile su çevrimini sağlayan kuş havuzları kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Güneş enerjisi ile çalışan kuş çeşmeleri elektrik kablosu çekmeye gerek kalmadığı ve bahçede istenilen yere koyulabildiği için bahçe tasarımına estetiklik ve esneklik kazandırıyor.