2017 Dünya Çevre Günü

5 Haziran 2017
2017 Dünya Çevre Günü
 

2017 Dünya Çevre Günü

Doğa Bekçiyle Değil Sevgiyle Korunur.

Dünya Çevre Günü; Eko Günü, Çevre Günü veya kısa formlu WED olarak da bilinir. İnsan hayatında sağlıklı ve yeşil çevrenin önemi ve çevre sorunlarının çözümü için küresel farkındalığın artırılması amacıyla ilk kez 1973 yılında ‘Tek Dünya’ temasıyla kutlanmıştır. O yıldan sonra da her  5 Haziran´da kutlanmaya devam edilmektedir. Bazı pozitif çevresel faaliyetleri uygulayarak ve ortak bir kamuoyunun dünya çapında herkes tarafından bilinmesini sağlayarak, çevreyi korumaktan sorumludur.  Böyle bir günde maksat insanların çevre bilincini keskinleştirmek, sembolik  aksiyonlarla konuya ilgi çekmek ve dünyamızı nasıl koruyacağımız. Çünkü bizim sadece bir dünyamız var.

Medya uyarınca, 2016 Dünya Çevre Günü çevre sorunlarının en önemli noktasına odaklanılarak kutlandı. Bu yılın dünya çevre günü kutlaması teması "filler, gergedanlar, goriller, balinalar, deniz kaplumbağaları, vahşi hayvanlar, kaplanlar, orangutanlar, pangolinler, kaskatı hornbills ve gül ağacı olmak üzere  diğer  türlerdi. Bu yılki slogan, vahşi yaşam suçlarına ve hasarlara karşı sesi yükseltmek ve bunu önlemek için harekete geçmekti. Bu yılki kutlamanın en önemli amacı, bu gezegenin biyolojik çeşitliliğini tehlikeye atan yasadışı yaban hayvan ticaretini kısıtlamak için güçlü eylemler yapmaktı. 2016´daki bu etkinliğin ev sahibi ülkesi, çevreyi koruma ile ilgili kutlamaları düzenleyen Angola´ydı. Tema ise, yasadışı ticaretin tüm vahşi hayvanlarla ilgili kötü uygulamalarını ortadan kaldırmaya yönelik mesaj.

 

2017 yılının teması ise; ’Doğaya Bağlan’. İnsanlara gelecek nesiller için onu korumanın önemini göstermek, insanları dışarıda olmaya ve gezegenin güzelliğini takdir etmeye teşvik etmek anlamına geliyor. Dünya Çevre Günü etkinliklerinin merkezi olacak olan ülke Kanada seçildi.Bu güne dair söylenmiş önemli sözlerden bazıları;

 

Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur. (Dostoyevski)

 

Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla… (Falih Rıfkı Atay)

 

Bırakın da tabiat size dadılık etsin. (Wordworth)

 

Uygarlık insanlarla doğanın arasını açmıştır. (Hüseyin Rahmi Gürpınar)